A Szatmár Megyei településeken virágzik a hagyományőrzés.
Így van ez Mikolában is, ahol a Rákóczi Kulturális Egyesület gondoskodik a tradicionális értékeink védelméről és gondozásáról, valamint továbbörökítéséről.
A határon túli támogatási lehetőségek, mint a Csoóri Sándor Alap, nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a programok és a foglalkozások létrejöttében. A mikolai egyesület eddig 2.000.000 forintnyi (közel 7000 eurónyi) támogatásból gazdálkodhatott, melyet igazán hasznos dolgokba fektettek:
- Autentikus népviseleti ruhák beszerzése – 33 darab fiúknak és leányoknak egyaránt
- Utaztatás költsége a június 24–30. közötti néptánctáborba, Dél-Erdélybe. Az esemény helyszíne a Hátszegtől és Őraljaboldogfalvától délre, a Retyezát Nemzeti Parkban fekvő Fenyőcske Keresztyén Tábor. Az oktatást Ilonczai Zsombor református lelkipásztor, a szárazberki Hármashatár Egyesület néptánccsoportjának vezetője, koreográfusa tartotta.
- Június 30-án felléptek - az új öltözetükben - a pusztadaróci Ember Géza Kulturális Napon.
- 2018. július 1. és 2019. június 30. között ezen alapból finanszírozták a néptáncoktató tiszteletdíját és útiköltségét, ezáltal immár második éve fiataljaiknak nem került semmibe az oktatáson való részvétel.
Mozgalmas nyár és ősz áll előttük:
- Augusztus 11-én meghívást kaptak a szárazberki Bocskai Napok kulturális rendezvényre
- Augusztus 17-én a mikolai Család Napokon is fellépnek
- Szatmárnémetiben, a Partiumi Magyar Napok már visszajáró fellépői. Idén sem lesz ez másképp.
- Augusztus 20-án Kisvárdára is meghívást kaptak, a Szent István napokra
- Részt vesznek idén is az Erdélyi Táncháztalálkozó rendezvényen, Székelyudvarhelyen, szeptember 13–15. között
- November 11-én újra a kisvárdaiak vendégszeretetét élvezik majd, a Márton napi mulatságra kaptak meghívást
A népi kulturális örökségünk védelmezésében és továbbadásában szignifikáns szerepet játszanak a községek hagyományőrző egyesületei. A Csoóri Alap támogatásával megannyi programlehetősége van a kis szervezeteknek, s ezeknek köszönhetően az itt élő fiatalság testközelből is megismerkedhet a dédszüleink idejében még virágzó, mára kihalófélben levő hagyományokkal, mesterségekkel, zenével és táncokkal egyaránt.